Američka i britanska tajna služba za analizu podataka koriste - umjetnu inteligenciju

Direktori CIA-e i SIS-a objavili su zajednički članak u kojem su objasnili načine na koje obavještajci koriste AI.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 11.09.2024. / 15:45

CIA (Foto: Afp)

U mnogim kompanijama umjetna inteligencija postala je nezaobilazan alat koji je značajno ubrzao i optimizirao poslovanje, a kako je otkrio članak u Financial Timesu, istom se tehnologijom značajno služe i američke i britanske obavještajne agencije. Zanimljivo je kako su taj članak zajedno napisali direktor CIA-e Bill Burns i direktor britanske tajne obavještajne službe (SIS) Richard Moore, a u njemu je glavni naglasak stavljen na povezanost i suradnju ovih agencija.

Slika nije dostupna Bivši zaposlenik CIA-e osuđen na 40 godina zatvora zbog "najveće povrede tajnosti podataka u povijesti"

Također, spominje se kako će se ta suradnja nastaviti i dalje u današnjem kaotičnom svijetu vođenom tehnologijom, a da bi nastavili uspješno djelovati u takvom svijetu, i sami moraju prihvatiti i iskoristiti modernu tehnologiju. Kako bi ostali konkurentni u međunarodnoj špijunaži, CIA i SIS u svom poslovanju svakodnevno koriste i generativnu umjetnu inteligenciju i to za različite zadatke. Među inim, obavještajci generativnu AI koriste za sažimanje podatke, predlaganje novih uvida i identifikaciju kritičnih informacija unutar velikih baza podataka.

Bill Burns (Foto: Afp)

Kao i uvijek kada je AI u pitanju, treba razmišljati o dvije stvari - prva su halucinacije, odnosno izmišljanje informacija ove tehnologije te, naravno, privatnost podataka. Što se halucinacija tiče, za pretpostaviti je da se svi ti novi uvidi i važne informacije AI-a ipak prije dobro pregledaju, a kako bi korištenje podataka bilo zaštićeno i privatno, ove su agencije razvile vlastite modele AI-a i posebne “crvene timove” u vlastitim operacijama, kako bi sve osjetljive aktivnosti bile sigurne od vanjskih prijetnji.

Kako bi održali korak ispred konkurenata i obavještajaca iz drugih zemalja, u ovim su agencijama svjesni da je potrebno održati prednost u korištenju moderne tehnologije, od čega je od posebne važnosti i mreža partnera iz privatnog sektora koju su uspostavili.

Slika nije dostupna Zviždači tvrde da je CIA dosad pronašla devet izvanzemaljskih letjelica, od kojih su dvije potpuno netaknute

Kao najveće prijetnje spominje se, naravno, Rusija te Kina koja je za američku i britansku obavještajnu zajednicu postala najveći obavještajni i geopolitički izazov u 21. stoljeću te su CIA i SIS reorganizirali svoje servise kako bi odgovorili na taj izazov. U članku u Financial Timesu spominje se i situacija na Bliskom Istoku na kojem je njihov obavještajni cilj usmjeren prema deeskalaciji nasilja.

Izvor: Financial Times 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti