Američki regulatori istražuju tvrtku OpenAI zbog zabrinutosti da njihov superpopularni AI chatbot, ChatGPT, može generirati lažne informacije i predstavljati rizike za korisnike.
Američka Savezna komisija za trgovinu (FTC) uputila je pismo OpenAI-ju, tražeći informacije o tome kako tvrtka rješava te rizike. Iz OpenAI-ja su, uz podršku Microsofta koji ih financira, priopćili da će surađivati s FTC-om.
ChatGPT ima sposobnost pružanja ljudskih odgovora na korisničke upite, potencijalno mijenjajući način na koji ljudi pristupaju informacijama online. Međutim, postoje rasprave oko točnosti njegovih odgovora, upotrebe podataka i mogućih kršenja prava autora tijekom procesa njegovog učenja.
FTC-ovo pismo posebno pita OpenAI o koracima koje je poduzeo kako bi se pozabavio potencijalnim stvaranjem lažnih, obmanjujućih, omalovažavajućih ili štetnih izjava o stvarnim pojedincima. Komisija također ispituje OpenAI-jev pristup privatnosti podataka te na koji način dobivaju podatke za obuku ChatGPT-a.
Izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, naglasio je predanost tvrtke privatnosti i sigurnosti korisnika. Altman je prethodno priznao da bi tehnologija mogla imati pogreške i pozvao na regulatorne mjere, kako bi se spriječili problemi. Želimo surađivati s vladom kako bismo spriječili da se to dogodi, poručio je još ranije Altman.
O istrazi FTC-a, koja je u preliminarnoj fazi, prvi je izvijestio Washington Post. OpenAI i FTC odbili su komentirati istragu. FTC je aktivno sudjelovao u regulaciji tehnoloških divova pod vodstvom predsjednice Line Khan, koja je izrazila zabrinutost zbog rezultata ChatGPT-a, uključujući širenje lažnih informacija i potencijalnu štetu z korisnike.
Istraga FTC-a nije prvi izazov za OpenAI. U travnju je Italija zabranila ChatGPT zbog problema s privatnošću. Usluga je ponovno uspostavljena nakon što je OpenAI implementirao alat za provjeru dobi i pružio više informacija o svojoj politici privatnosti.
Izvor: BBC News