Dan koji se čekao godinama: Uber uskoro izlazi na burzu uz vrijednost od oko 100 milijardi dolara

Analitičari očekuju izlazak Uber na burzu, uz procijenjenu tržišnu vrijednost između 90 i 100 milijardi eura – neka prijašnja predviđanja govorila su o ciframa od čak 120 milijardi eura.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 10.04.2019. / 11:40 komentari
Uber (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Još dok je Uberom šefovao Travis Kalanick, novinari i tržišni analitičari nagađali su o vremenu kada će kompanija izaći na burzu, a prema jučerašnjem izvještaju Reutersa, taj je dan jako blizu. Iako službeni datum nije poznat, Uberovu inicijalnu ponudu dionica (jednu od najvećih u povijesti) možemo očekivati početkom svibnja, a bit će zanimljivo vidjeti kolika će biti tržišna vrijednost kompanije pri izlasku na burzu.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Slika nije dostupna Evo kad se u Hrvatskoj najčešće poseže za Uberom

Do sada se špekuliralo o brojkama od čak 120 milijardi dolara, no nakon što se Uberov najveći konkurent Lyft nije proslavio s nedavnim izlaskom na burzu, očekivanja stručnjaka smanjena su i sada se govori o cifri između 90 i 100 milijardi dolara. U kratko vrijeme poslovanja na burzi cijena dionice Lyfta kompanije pala je za pet dolara u odnosu na cijenu prilikom izlaska na burzu, koja je iznosila 72 dolara.

Prema posljednjem ulaganju u Uber, trenutačna vrijednost iznosi 76 milijardi dolara, a prodajom dionica sljedećeg mjeseca žele prikupiti 10 milijardi dolara. Tijekom prošle godine kompanija je ostvarila prihode veće od 11 milijardi dolara, no to nije bilo dovoljno da završe u plusu te su ostvarili gubitak od 1,8 milijardi dolara, u što ne ulaze prihodi od prodaje poslovnih odjela u azijskim zemljama i Rusiji. Tijekom 2017. ti su gubitci bili još veći i iznosili su 2,2 milijarde dolara.

Leteći taksi Bell Nexus (Foto: Bell Nexus) Evo kada možemo očekivati prve leteće automobile

Pozitivna stvar vezana za Uber jest to što se u posljednje vrijeme govori samo o stvarima vezanima za samu kompaniju i njezino poslovanje, dok su nakon što je sredinom 2017. Dara Khosrowshahi preuzeo mjesto izvršnog direktora, skandali i tzv. "bro (buraz) kultura" pali u drugi plan. Osim usluga taksi-prijevoza u više od 70 zemalja, Uber pruža i usluge iznajmljivanja bicikala i romobila, dostave hrane i prijevoza tereta, a velike resurse ulaže i u odjel autonomne vožnje, pa čak i u leteće taksije, kao pripremu za budućnost prijevoza.

Izvor: Reuters
 

Vezane vijesti