Ako postoji videoigra koja je zaslužila titulu legendarne, onda je to zasigurno Doom. Ne samo da je u svoje vrijeme bila najpopularnija videoigra na računalima, već i jer godinama kasnije još uvijek pronalazi put do srca igrača.
No, Doom je legendarna igra i zbog činjenice da su ju entuzijasti uspjeli pokrenuti na najluđim uređajima - od traktora do Lego kocki.
A sad je vrijeme i da se upiše u povijest. Istraživači iz Googlea i sa Sveučilišta u Tel Avivu, napravili su korak više i pokrenuli i odigrali Doom na neuralnoj mreži. Točnije, za pokretanje igre su, umjesto tradicionalnog emulatora, koristili model generativne umjetne inteligencije.
Iskoristili su snagu difuzijskih modela kakve koriste poznati modeli poput Stable Diffusiona i DALL-E-a te stvorili vlastiti difuzijski model nazvan GameNGen. On se temelji na Stable Diffusionovoj verziji 1.4 otvorenog koda i obučen je na 900 milijuna sličica preuzetih iz postojećih snimaka igranja Dooma.
Rezultat? Upečatljiv u svakom slučaju. U videu koji su objavili možda se najbolje vidi koliko je generativna umjetna inteligencija još daleko od savršenstva.
Iako nije točna simulacija, neuralni model može izvršiti složena ažuriranja stanja igre, kao što je brojanje zdravlja i streljiva, napadanje neprijatelja, oštećivanje objekata, otvaranje vrata i održavanje stanja igre tijekom dugih putanja, napisali su istraživači u svom radu, ali i dodali kako postoje određena ograničenja.
Naime, zbog činjenice da model ima "memoriju" koja traje samo tri sekunde, negativci se pojavljuju i nestaju, zidovi se miču, a igraču je ponekad teško procijeniti u kojem smjeru bi trebao krenuti.
No, istraživači su uspjeli dokazati da je moguće igranje ovog hita iz 1993. godine i na najnovijoj tehnologiji. Svoje su rezultate objavili u radu koji još uvijek čeka recenziju.
Iako bi na njoj još trebalo poraditi, ova bi tehnologija pokretanja i stvaranja videoigara bez ispisivanja milijuna linija koda, mogla otvoriti mnoga vrata u svijetu razvoja videoigara, potencijalno smanjujući troškove i čineći razvojni proces pristupačnijim. Igre se čak mogu pisati i uređivati u tekstualnom formatu ili ubacivanjem uzoraka AI slika.
Na primjer, mogli bismo pretvoriti skup okvira u novu razinu koja se može igrati ili stvoriti novi lik samo na temelju primjera slika, bez potrebe za autorskim kodom, napisao je tim.
Danas videoigre programiraju ljudi. GameNGen je dokaz koncepta za jedan dio nove paradigme u kojoj su igre težine neuralnog modela, a ne linije koda, zaključuju istraživači u svom radu.