Esport je puno više od pukog igranja videoigara, a na navijanje može natjerati i najveće skeptike

Organizatori LAN PlayIt-a, događanja u sklopu kojeg se održalo finale T-esports Championshipa pobrinuli su se da posjetitelji zaista imaju što vidjeti dok čekaju finalne mečeve.

Martina Čizmić | 24.11.2024. / 09:51

Galerija

Može li gledanje esport mečeva uživo biti napetije od gledanja, recimo, nogometne utakmice? Većina će ljudi odmahnuti rukom i reći da je to nemoguće.

Kako bismo to i osobno provjerili, grupa ljubitelja esporta, gaminga i svega ostalog vezano uz svijet videoigara, među kojima je bilo i 40 dobitnika nagradnog natječaja Hrvatskog Telekoma te nekoliko influencera, odvažila se na putovanje do Hungexpoa u Budimpešti gdje se tijekom prošlog vikenda održalo finale T-esports Championshipa. Radi se o natjecanju koje je okupilo igrače u četiri popularne igre: League of Legends, Counter-Strike 2, Brawl Stars i EA SPORTS FC 24 iz cijele Europe, a najbolji su se borili za ukupni nagradni fond od 100 tisuća eura.

T-esports Championships - 16 (Foto: Jeffrey Jemrić)

Organizatori LAN PlayIt-a, događanja u sklopu kojeg se održalo finale T-esports Championshipa pobrinuli su se da posjetitelji zaista imaju što vidjeti dok čekaju finalne mečeve. Tako ih je na ulazu u paviljon Hungexpoa dočekalo pravo oklopno vozilo mađarske vojske, koje je bilo moguće obići i “isprobati”, odnosno sjesti u njega i vidjeti kako je vojnicima.

Osim vojnika mađarske vojske, paviljonom su se šetali i brojni “vojnici” iz popularnih videoigara poput Counter Strikea, ali i likovi iz Legends of Zelda, League of Legends, Gospodara prstenova, Zvjezdanih ratova i drugih fantasy i gaming naslova.

Održano je čak i cosplay natjecanje za najbolji kostim, a neki od natjecatelja zaista su uložili puno vremena i truda ne bi li izradili što vjerniji kostim omiljenog lika.

No, vratimo se mi videoigrama. Već je prvo finale u EA Sports FC 24 pokazalo kako i samo gledanje može biti izuzetno napeto. Snage su odmjerili Venbalazs i Rock-sorr, a nakon napete borbe i nadmudrivanja, pehar i novčana nagrada otišla je u ruke Venbalzsa.

T-esports Championships - 10 (Foto: Jeffrey Jemrić)

Posjetitelji su sa zanimanjem pratili mečeve, no pravo je ludilo nastalo kad su se na pozornici pojavili finalisti u Counter Strike 2. Iz publike se moglo čuti glasno navijanje, kakvog se ne bi posramili ni neki nogometni klubovi, dok su na pozornici igrači timova Kubix Pulsea (gejmzilla, v1w, ammar-iwnl-, tripey, rosoneriii i atoszx) i Anonymoa (darcheville, nami, chudy, yvro i melavi) tražili svoju koncentraciju. Napeti meč držao je posjetitelje na rubu sjedala, a čak su i oni najsumnjičaviji, koji inače nisu ljubitelji pucačina morali priznati da ima nešto privlačno u gledanju odmjeravanja snaga dviju vrhunskih ekipa. Na kraju je pobjeda zasluženo otišla u ruke ekipe Kubix Pulse koji su pokazali da najbolje barataju oružjem.

Za većinu posjetitelja iz Hrvatske to je bio prvi takav događaj praćenja esport natjecanja uživo pa stoga ne iznenađuje što se cijelo vrijeme moglo osjetiti uzbuđenje u zraku. A ono je tijekom vikenda dosegnulo vrhunac. Naime, među finalistima u League of Legends našla su se i dva igrača iz Hrvatske.

Tako su u timu Axelent, koji čine Kio, Djoko, Axelent, hrvatske boje branili Thomas (Tomislav Nanjara) i Dehaste (Sven Vidović). U finalu League of Legends na putu do pehara i bogate nagrade stajao im je tim Bad Lionsa (iBo, Velja, Nemesis, Crownie, Raxxo). Iako je Axelent izvrsno krenuo, Bad Lionsi su preokrenuli situaciju, kaznili sve pogreške i na kraju pobijedili. No, Thomas i Dehaste, iako su bili razočarani razvojem situacije, nisu imali razloga biti tužni. Uz novčanu nagradu za 2. mjesto, osvojili su i plasman na dva druga turnira u League of Legends koja će se tek održati.

Sven Vidović i Tomislav Nanjara (Foto: Jeffrey Jemrić)

Trebat ću malo odmora, bar tjedan dana, priznao je Tomislav nakon meča.

Otkrio nam je da ni on ni Sven zapravo nisu stalni dio nekog tima. Igrači se međusobno poznaju od ranije, pa su za sudjelovanje u ovom natjecanju oformili tim. Iako komuniciraju putem interneta, za većinu je ovo bio prvi susret uživo.

Većina timova je online, ali ima timova koji imaju svoje ‘game houseove’ i onda igrate tamo. Više je ljudski tako, kao pravi sport, otkriva Tomislav koji, kad ne igra videoigre, studira na Pomorskom fakultetu u Zadru.

Za razliku od Tomislava koji je još na početku svoje LoL karijere, Sven igra već godinama. Kako nam je otkrio, od igranja videoigara može se dobro živjeti u Hrvatskoj.

Plaća stiže svaki mjesec kao svaki normalni posao. Igram 14 sati na dan - osam sati sam i šest sati s timom, otkrio nam je Sven i dodao kako trenutačno igra za emiratsku ekipu u Arapskoj ligi, ali traži tim za sljedeću sezonu.

Sa svoje 24 godine, Sven ulazi u dob kad esportaši postižu vrhunske rezultate. Kako sam kaže, najbolji igrači su u dobi od 25 do 30 godina. Nakon toga, teško da se netko može mjeriti s mlađima koji tek dolaze.

T-esports Championships - 17 (Foto: Jeffrey Jemrić)

I dok su Tomislav i Sven, nakon uzbudljivog finala napokon mogli odahnuti i uživati, na pozornici su svoj put do pobjede u Brawl Stars tražili timovi Zeta Division (GeRo, Nowy297 i MeOw) i Hmble (Kapi, Symantec i LeNain). Ni ovdje nije nedostajalo uzbuđenja, ali boljima su se pokazali igrači Zeta Divisiona koji su tako okrunjeni pobjednicima u finalu ovog turnira.

Kraj mečeva i T-sports Championshipa bio je znak za povratak u Zagreb. U autobusu su se slagali dojmovi, razmjenjivale informacije i s oduševljenjem prepričavali najuzbudljiviji trenutci. Ljubitelji videoigara iskoristili su priliku i za druženje s influencerima Crnim Antom i Renatom Ercegom, koje su odmah prepoznali zahvaljujući njihovim videima na društvenim mrežama.

I mi smo iskoristili priliku i u razgovoru otkrili da Renato kreće i u svijet gaminga.

Naime, tijekom proteklih nekoliko mjeseci prikupljao je opremu koja mu je potrebna za igranje i streamanje, što nije ni jeftin ni jednostavan potez. Kako je sam otkrio, u trenutku kad je, prije nekoliko mjeseci, poželio kupiti jače računalo, prijatelj mu je prokomentirao da za te novce može kupiti i automobil. To je Renata natjeralo na razmišljanje i odluku da prihvati prijateljev savjet. No, nekoliko mjeseci kasnije ipak je stisnuo zube i kupio bolje računalo (istina nešto povoljnije nego ono originalno) pa je na kraju dobio, kako bi se reklo, i “ovce i novce” odnosno i računalo i automobil.

U planu mu je streamati prvenstveno na svom YouTube i TikTok profilu, a tijekom prosinca želi organizirati humanitarni stream tijekom kojeg će prikupljati sredstva i na kraju ih donirati nekoj od dobrotvornih udruga. No, kako pojašnjava, to ne znači da će 24 sata dnevno igrati videoigre, već će imati goste, ali i objavljivati drugi sadržaj na streamu. Tko zna, možda mu u goste dođu i neka poznata lica iz Budimpešte.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti