Drevna ljubičasta tunika, za koju se vjeruje da je pripadala Aleksandru Velikom, identificirana je u grobnici u Grčkoj. Taj ceremonijalni komad odjeće, nazvan "mesoleucon sarapis", iskopan je prije 47 godina u Vergini, na sjeveru Grčke, ali ne u grobnici samog Aleksandra, već grobnici njegovog polubrata, Filipa III od Makedonije. Znanstvenici vjeruju da je Filip III naslijedio tuniku nakon Aleksandrove smrti 323. prije Krista.
tri vijesti o kojima se priča


Aleksandar Veliki, makedonski kralj koji je vladao od 336. do 323. godine prije Krista, poznat je po svojim vojnim postignućima, osvojivši gotovo sve poznate regije u svoje doba. Iako njegov vlastiti grob ostaje misterij, široko se misli da je prvotno pokopan u Egiptu, a kasnije ponovno pokopan drugdje, kako bi se njegovi ostaci zaštitili od pljačkaša grobova.
Ispravak ranijeg krivog tumačenja
Profesor Antonios Bartsiokas sa Demokritovog sveučilišta u Trakiji tvrdi u novoj studiji da je tunika u skladu s povijesnim opisima Aleksandrovog ljubičastog i bijelog "mesoleucon sarapisa". Fizički opis točno odgovara opisu u drevnim izvorima svetog perzijskog mesoleucon sarapisa... On je pripadao faraonu i kralju Aleksandru Velikom i kao takav bio je najdragocjeniji predmet u antici, ističe Bartsiokas.
Iako je pronađena fragmentirana, tunika se sastoji od elitne pamučne tkanine obojene ljubičastom bojom i preslojene bjelkastim materijalom, prvenstveno huntitom.
Drugi znanstvenici prethodno su krivo protumačili tu fragmentiranu tuniku, zamijenivši je za masku. Profesor Bartsiokas odbacio je to gledište. To se ne spominje u drevnim književnim izvorima, podsjetio je. Artefakti otkriveni u FIlipa III uključuju zlatno žezlo, hrastov vijenac i dijademu, koji označavaju kraljevsko nasljeđe Filipa III nakon Aleksandrove smrti.
Bartsiokas je također preispitao identitete unutar Verginine tri grobnice, ispravljajući greške iz prošlosti. Identificirao je da grobnica I sadrži Aleksandrova oca, Filipa II, zajedno s njegovom ženom Kleopatrom i njihovim novorođenim djetetom. Naime, dokumentirano je da je Filip II imao tešku ozljedu koljena, što se odražava u ostacima kostura, iako nema dokaza o njegovoj poznatoj ozljedi oka.
Otkriće tunike naglašava Alexanderovu trajnu ostavštinu dok istovremeno baca novo svjetlo na povijesna počivališta njegove obitelji.
Izvor: Daily Mail