Drevna ljubičasta tunika, za koju se vjeruje da je pripadala Aleksandru Velikom, identificirana je u grobnici u Grčkoj. Taj ceremonijalni komad odjeće, nazvan "mesoleucon sarapis", iskopan je prije 47 godina u Vergini, na sjeveru Grčke, ali ne u grobnici samog Aleksandra, već grobnici njegovog polubrata, Filipa III od Makedonije. Znanstvenici vjeruju da je Filip III naslijedio tuniku nakon Aleksandrove smrti 323. prije Krista.
Aleksandar Veliki, makedonski kralj koji je vladao od 336. do 323. godine prije Krista, poznat je po svojim vojnim postignućima, osvojivši gotovo sve poznate regije u svoje doba. Iako njegov vlastiti grob ostaje misterij, široko se misli da je prvotno pokopan u Egiptu, a kasnije ponovno pokopan drugdje, kako bi se njegovi ostaci zaštitili od pljačkaša grobova.
Ispravak ranijeg krivog tumačenja
Profesor Antonios Bartsiokas sa Demokritovog sveučilišta u Trakiji tvrdi u novoj studiji da je tunika u skladu s povijesnim opisima Aleksandrovog ljubičastog i bijelog "mesoleucon sarapisa". Fizički opis točno odgovara opisu u drevnim izvorima svetog perzijskog mesoleucon sarapisa... On je pripadao faraonu i kralju Aleksandru Velikom i kao takav bio je najdragocjeniji predmet u antici, ističe Bartsiokas.
Iako je pronađena fragmentirana, tunika se sastoji od elitne pamučne tkanine obojene ljubičastom bojom i preslojene bjelkastim materijalom, prvenstveno huntitom.
Drugi znanstvenici prethodno su krivo protumačili tu fragmentiranu tuniku, zamijenivši je za masku. Profesor Bartsiokas odbacio je to gledište. To se ne spominje u drevnim književnim izvorima, podsjetio je. Artefakti otkriveni u FIlipa III uključuju zlatno žezlo, hrastov vijenac i dijademu, koji označavaju kraljevsko nasljeđe Filipa III nakon Aleksandrove smrti.
Bartsiokas je također preispitao identitete unutar Verginine tri grobnice, ispravljajući greške iz prošlosti. Identificirao je da grobnica I sadrži Aleksandrova oca, Filipa II, zajedno s njegovom ženom Kleopatrom i njihovim novorođenim djetetom. Naime, dokumentirano je da je Filip II imao tešku ozljedu koljena, što se odražava u ostacima kostura, iako nema dokaza o njegovoj poznatoj ozljedi oka.
Otkriće tunike naglašava Alexanderovu trajnu ostavštinu dok istovremeno baca novo svjetlo na povijesna počivališta njegove obitelji.
Izvor: Daily Mail