Ukrajina pokušava regrutirati gamere, no poručuju: Stvaran rat nije “Call of Duty”

Konkretno, traže gamere koji bi mogli upravljati njihovim FPV dronovima.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 13.02.2025. / 12:44

Gamer igra Call of Duty, ilustracija (Foto: Afp)

Vrsta naoružanja koja dominira u rusko-ukrajinskom ratu su bespilotne letjelice koje su se pokazale iznimno učinkovitim. Bez straha od ljudskih žrtava (na strani napadača naravno) mogu prodrijeti daleko iza neprijateljskih redova i tamo napraviti veliku štetu.

Ukrajinski sustav za elektroničko ratovanje U Ukrajini bijesni skrivena bitka, a specijalna jedinica tvrdi: "Igra ključnu ulogu"

Iako je riječ o bespilotnim letjelicama, njima se može upravljati sa zemlje, a pilote za takve dronove Ukrajinci traže i među - gamerima. Njihova elitna jedinica Typhoon razmišlja o regrutiranju ljubitelja videoigara koji bi mogli upravljati FPV (first person view) dronovima korištenjem kontrolera sličnog kontroleru na konzolama, dok na licu nose posebne VR naočale.

Zašto su gameri idealni kandidati za pilote dronove objasnio je jedan član Typhoona koji je objasnio da oni su ionako navikli na brzu akciju i promjene situacije na ekranu, što karakterizira i upravljanje dronovima čiji piloti konstantno moraju biti na oprezu te moraju brzo reagirati na svaku prijetnju:Već imaju iskustvo donošenja brzih odluka, brzih reakcija i kontroliranje kompleksnih sustava, što su važne vještine na bojnom polju.

"Death From Above"

Zanimljivo je da se na tržištu čak pojavila i videoigra Death From Above u kojoj se gamer stavlja u poziciju ukrajinskog operatera drona, no jedna je stvar upravljati virtualnim dronom, a potpuno druga stvar kontrolirati stvarne letjelice u stvarnim situacijama, tj. na bojištima.

Eksploziv pronađen u doniranim FPV naočalama Ruske vlasti spriječile napad na svoje operatere FPV dronova u Ukrajini, sličan izraelskom bombaškom napadu na Hezbollah

Ljudi misle da je upravljanje vojnim dronom poput igranja ‘Call of Dutyja’, sve dok ne shvate da ne postoji opcija restarta, opisao je jedan ukrajinski operator bespilotne letjelice koji je razgovarao s novinarima Business Insidera. Dok u videoigrama iz udobnosti svoje sobe odmah uskočite u virtualni svijet i krenete s upravljanjem letjelicom, u stvarnosti se puno vremena troši na samu pripremu misije. Naime, one uključuju zamršen proces analize opreme, očekivanih prepreka poput ometanja, obavještajnih podataka u stvarnom vremenu te koordinacije sa zapovjedništvom” Sam let uključuje brojne manevre izbjegavanja neprijateljske vatre, kao i konstantne prilagodbe protumjerama i prijetnjama.

 

Vezane vijesti

Još vijesti