Kako je hashtag promijenio digitalni svijet

Popularne "ljestve" ispred ključnih riječi prvo su se raširile po Twitteru, da bi se do danas proširile po svim društvenim mrežama.

Martina Čizmić | 23.08.2017. / 13:41 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Prije 10 godina tviteraš Chris Messina predložio je upotrebu hashtaga kako bi se lakše označile grupne rasprave i grupe. I, kako se kaže, ostalo je povijest.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

 

 

Popularne "ljestve" ispred ključnih riječi prvo su se raširile po Twitteru da bi se do danas proširile po svim društvenim mrežama, a često se koriste i u neformalnim dopisivanjima.

Hashtag je tako postao jedinstven način zbližavanja različitih zajednica.

No, hashtag svoju funkciju nije pronašao samo u privatnim objavama i komentarima. Poznati brandovi prepoznali su hashtag kao moćan alat kojim bi privukli dodatne pratitelje i proširili svoj doseg.

#BuildingCommunities – razvoj communityja

Twitter je fundamentalno promijenio način na koji brandovi komuniciraju sa svojim kupcima. Sada se korisnici, gotovo u trenutku, mogu povezati s tvrtkama kad god to požele. Brandovi su bili brzi u shvaćanju snage hashtaga u razvoju zajednica (communityja) na Twitteru i pronalaženju načina za interakciju s njima i nagrađivanje tih zajednica (communityja).

Primjerice, @KLM i njihova kampanja #happytohelp. Nizozemska aviokompanija stavila je naglasak na svoju iznimnu korisničku službu pružanjem tjedne potpore svojim korisnicima i drugim putnicima koristeći hashtag #happytohelp.

Još jedan dobar primjer korištenja Twitterova hashtaga kako bi se komuniciralo sa zajednicom (communityjem) svog branda jest @CocaCola. Coca-Cola je bio prvi brand koji je lansirao Twitter-emoji, proširujući tako svoju marketinšku kampanju #ShareaCoke u digitalnu konverzaciju i dopuštajući postizanje rekorda u “Najvećoj zdravici na svijetu (World'sLargestCheers)” putem kreativnog korištenja hashtaga na Twitteru.

 

 

Danas nijedna marketinška kampanja nije potpuna bez hashtaga, a sve ga češće koriste i medijske kuće kad žele animirati gledatelje da se uključe u rasprave.

Možemo tako reći da je hashtag postao neizostavan dio digitalne komunikacije, pogotovo na društvenim mrežama.

Vezane vijesti