Kina planira zatvoriti burze kriptovaluta i uvesti državnu inačicu?

Analitičari nagađaju kako su kineski potezi zapravo priprema za izdavanje njihove državne kriptovalute

Martina Čizmić | 12.09.2017. / 07:38 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kina se odlučila obračunati s kriptovalutama, poglavito bitcoinom, i to se odražava na njegovu cijenu diljem svijeta.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Nakon što je odlučila zabraniti ICO, postupak prikupljanja novca prodajom virtualne valute, što u Kini smatraju ilegalnim, čini se kako bi Kinezi mogli ostati i bez najvećih burza kriptovaluta.

Tržište kriptovaluta u Kini procjenjuje se na više od 150 milijardi dolara, a zatvaranje najvećih burzi i zabrana trgovanja na domaćem tlu mogla bi pokrenuli lavinu sličnih zabrana i u drugim zemljama.

Iako odluka još nije službena, Bloomberg navodi kako bi se zabrana trgovanja kriptovalutama odnosila samo na burze kriptovaluta, ali ne i na korištenje kriptovaluta u trgovini ili za plaćanje usluga.

Ovo nije prvi put da Kina zabranjuje trgovanje kriptovalutama. U veljači ove godine zabranjeno je podizanje bitcoina, što se odrazilo na broj korisnika kriptovaluta i preselilo trgovanje u druge zemlje. Nakon što je službeni Peking uveo stroža pravila koja se odnose na prijavljivanje pranja novca i uvođenje naknada za trgovanje na burzi, korisnici su ponovno mogli do svojih bitcoina u lipnju.

No, ovaj je put kineski plan zauzdavanja tržišta kriptovaluta u toj zemlji utjecao i na cijenu bitcoina. Tako je njegova vrijednost u samo nekoliko dana pala za dodatnih desetak posto. Prema trenutno dostupnim podacima tržište se oporavlja i cijena bitcoina ponovno oprezno raste.

Analitičari nagađaju kako su kineski potezi zapravo priprema za izdavanje njihove državne kriptovalute, čime bi Kina ušla na tržište kriptovaluta, ali i uvela jaču kontrolu.

Drugi pak ističu kako je to samo početak te će i druge zemlje početi s jačom regulacijom tržišta kriptovaluta i uvođenjem državnih kriptovaluta. Estonija i Rusija već ozbiljno razmišljaju o tome.

Vezane vijesti