Kineski mediji objavili su kako su kineski astronauti na svojoj svemirskoj postaji Tiangong uspjeli proizvesti raketno gorivo procesom koji su nazvali "umjetna fotosinteza".
Kako navodi South China Morning Post, astronauti uspjeli proizvesti sastojke potrebne za raketno gorivo, ali i kisik, element koji je posebno značajan u svemiru.
Iako nema puno detalja o samom postupku, madiji navode kako su astronauti koristili poluvodičke katalizatore ne bi li pretvorili ugljični dioksid i vodu u kisik i etilen.
Ova tehnologija imitira prirodni proces fotosinteze kroz fizičke i kemijske metode, koristeći izvore ugljičnog dioksida u ograničenom prostoru ili izvanzemaljskoj atmosferi, kako bi se proizveo kisik i goriva temeljena na ugljiku, objavila je državna televizija CCTV.
Navode i kako bi rezultati pokusa koji se provode na Tiangongu mogli dati ključne informacije i tehnike važne za preživljavanje ljudi i istraživanje svemira. Ponajprije jer bi, prema svemu sudeći, mogli osigurati izvor kisika za disanje i raketnog goriva za kretanje kroz svemir.
Inače ideja o korištenju poluvodičkih katalizatora razlikuje se od dosadašnjih tehnika da proizvodnju kisika kao što je elektroliza. Stručnjaci već dulje upozoravaju kako korištenje elektrolize iziskuje previše energije za upotrebu na dugotrajnim letovima. No, kineski znanstvenici se nadaju da bi korištenje poluvodičkog katalizatora moglo biti prihvatljiva alternativa.
Pogotovo jer Kina planira gradnju svoj postaje na južnom Mjesečevom polu do 2035. godine. Osiguravanje tehnike za proizvodnju kisika na samom Mjesecu, kao i proizvodnju raketnog goriva za povratak na Zemlju ili istraživanje drugih planeta u okolici, moglo bi se pokazati ključnim za njihovo napredovanje u svemirskoj utrci.