Rusija je predstavila novu varijantu svog sustava protuzračne obrane Pantsir, Pantsir-SMD-E, dizajniranog za suzbijanje prijetnji bespilotnih letjelica i zaštitu kritične infrastrukture. Nova je inačica predstavljena na izložbi Army 2024 održanoj u Moskvi. Za razliku od prethodnih verzija, Pantsir-SMD-E može biti opremljen s do 48 malih protuzračnih projektila, posebno usmjerenih na neutraliziranje zračnih dronova. Ta sposobnost odražava sve veći domet i intenzitet napada bespilotnih letjelica ukrajinskih snaga na ruske vojne i industrijske objekte.
Model SMD-E prikazan je u statičkoj konfiguraciji, ali bi se vjerojatno mogao montirati na različite platforme, uključujući i brodove. Ova nova varijanta opremljena je kupolom koja može primiti do 12 projektila zemlja-zrak serije 57E6 ili 48 projektila TKB-1055 vrlo malog dometa. TKB-1055, koji je tek nedavno razvijeni projektil, posebno je usmjeren na borbu protiv bespilotnih letjelica, s maksimalnim dometom od oko 7 kilometara, dok projektil 57E6-E ima domet od gotovo 20 kilometara.
Isti radari, nema topova
SMD-E zadržava dvostruku radarsku postavu viđenu u prethodnim verzijama Pantsira, s jednim radarom za praćenje ciljeva i drugim za navođenje projektila. Međutim, za razliku od ranijih modela, nedostaju mu automatski topovi od 30 mm koji se nalaze na većini sustava Pantsir. Taj propust je primjetan, budući da kopnene varijante obično imaju dva dvocijevna topa 2A38M 30 mm, a mornaričke verzije ih zamjenjuju šestocijevnim 30 mm AO-18KD.
Godine 2022. uvedena je verzija Pantsira samo za projektile, poznata kao SM-TBM, koja može nositi 24 rakete serije 57E6, ali bez radara za pretragu, no njegov razvojni status ostaje nejasan. Bekkhan Ozdojev, voditelj klastera oružja u ruskom obrambenom konglomeratu Rostec, naglasio je kontinuiranu evoluciju sustava Pantsir.
Potencijalne prednosti
Obitelj sustava Pantsir stalno se poboljšava i proširuje. Novi Pantsir-SMD-E dizajniran je za zaštitu nepokretnih objekata od oružja za zračni napad, uključujući masovne napade dronovima, pojasnio je Izdojev, a prenosi portal The War Zone.
SMD-E korištenjem manjih, isplativih projektila TKB-1055 nudi potencijalne prednosti u obrambenim ulogama, posebice u povećanju kapaciteta spremnika projektila sustava. Nedostatak navedenih topova također bi mogao smanjiti troškove proizvodnje i smanjiti vrijeme proizvodnje, čimbenike koji su sve relevantniji s obzirom na utjecaj zapadnih sankcija na rusku obrambenu industriju.
Unatoč očitim prednostima, uklanjanje topova čini se kontraintuitivnim, s obzirom na uspjeh Ukrajine s tradicionalnim protuzračnim topništvom, poput sustava Gepard njemačke proizvodnje. Oni su se pokazali učinkovitima u obaranju podzvučnih dronova i drugih niskoletećih prijetnji.
Mješovita reputacija sustava Pantsir
Reputacija sustava Pantsir bila je mješovita od njegovog predstavljanja 2010-ih, posebno zbog prijavljenih problema s performansama u Siriji i Libiji. Međutim, njegovi unaprijeđeni radari, razvijeni na temelju lekcija naučenih u Siriji, navodno su poboljšali njegovu učinkovitost. Pantsir se i dalje široko koristi u Rusiji, uključujući i Siriju, gdje je korišten protiv američkih bespilotnih letjelica.
Rastuća opasnost
Sve veća upotreba bespilotnih letjelica obje strane u ukrajinskom sukobu naglašava rastuću prijetnju koju oni predstavljaju. General američkog ratnog zrakoplovstva James Hecker istaknuo je zu rastuću opasnost.
Problem se ovdje zakomplicirao u posljednje dvije i pol godine, a širenje... svaka zemlja, znate, može si priuštiti takve stvari i moramo ići protiv njih, smatra Hecker.
Kako prijetnje bespilotnim letjelicama nastavljaju rasti, globalna potražnja za sustavima protiv bespilotnih letjelica poput Pantsir-SMD-E vjerojatno će se povećati, potencijalno privlačeći izvozni interes zemalja koje su spremne previdjeti rizik zapadnih sankcija. Konačna učinkovitost i razmjer raspoređivanja Pantsir-SMD-E u Rusiji tek se treba vidjeti, ali njegov razvoj odražava ozbiljnu i sve veću zabrinutost zbog prijetnji bespilotnim letjelicama koje se protežu i izvan bojnog polja.